Fall 2019

Location Name Class Days
A
Holiday Parade 2019
Amberlee Prosser
Ages 8-18

8:00 AM to 12:00 PM
A
Young Holiday Show
Amberlee Prosser
Ages 3-18

12:00 PM to 12:00 AM
A
Acro Int
Bea Swearingen
Ages 8-16
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
C
Junior Ballet - Monday
Bea Swearingen
Ages 5-7
Monday
5:00 PM to 5:45 PM
B
Tap 3-4
Michelle Green-Clark
Ages 12-18
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
A
Hip Hop 4
Ryan McKee
Ages 12-18
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
C
Tap 3a
Michelle Green-Clark
Ages 12-18
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
C
Tap 2
Michelle Green-Clark
Ages 8-18
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
B
Acro Advanced
Bea Swearingen
Ages 8-16
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
A
Ballet 2b
Sarah Russell
Ages 8-18
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
C
Junior Jazz
Amberlee Prosser
Ages 5-7
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
B
Jazz 2b
Amberlee Prosser
Ages 8-13
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
C
Junior Ballet - Tuesday
Bea Swearingen
Ages 5-7
Tuesday
5:00 PM to 5:45 PM
C
Acro Int
Bea Swearingen
Ages 8-16
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
B
Lyrical 1-2
Eva Sellers
Ages 8-13
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
C
Ballet 2a
Aristea Walker
Ages 8-12
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
A
Acro Int
Bea Swearingen
Ages 8-16
Wednesday
4:00 PM to 5:00 PM
C
Acro Intro 2
Bea Swearingen
Ages 8-16
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
B
Little Stars 1
Angela Stearn
Ages 3-4
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
A
Jazz 1-2
Amberlee Prosser
Ages 8-13
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
C
Little Stars 2
Angela Stearn
Ages 5-6
Wednesday
6:00 PM to 6:45 PM
C
Ballet 1-2
Angela Stearn
Ages 8-12
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
B
Ballet 2-3
Sarah Russell
Ages 8-16
Thursday
4:00 PM to 5:00 PM
C
Junior Hip Hop
Malea Boggess
Ages 5-7
Thursday
4:00 PM to 4:45 PM
C
Junior Tap
Malea Boggess
Ages 5-7
Thursday
5:00 PM to 5:45 PM
A
Ballet 5
Sarah Russell
Ages 12-24
Thursday
8:00 PM to 9:00 PM
A
Contemporary 2
Aly Homen
Ages 10-18
Thursday
8:00 PM to 9:00 PM
A
Tap/Ballet Combo
Malea Boggess
Ages 5-7
Saturday
9:00 AM to 10:00 AM
A
Hip Hop / Acro
Malea Boggess
Ages 5-7
Saturday
10:00 AM to 11:00 AM
1
Jazz 1/2
Amberlee Prosser
Ages 8-13
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
2
Little Stars 1-2
Malea Boggess
Ages 4-6
Monday
4:00 PM to 4:45 PM
2
Junior Hip Hop
Malea Boggess
Ages 5-7
Monday
5:00 PM to 5:45 PM
1
Ballet 1/2
Aly Homen
Ages 8-12
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
2
Junior Jazz
Amberlee Prosser
Ages 5-7
Monday
6:00 PM to 6:45 PM
1
Acro 1/2
Amberlee Prosser
Ages 8-16
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
1
Hip Hop 1/2
Ryan McKee
Ages 8-18
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
1
Tap 2/3
Michelle Green-Clark
Ages 8-18
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
2
Hip Hop 2
Ryan McKee
Ages 12-20
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
1
Tap 1/2
Michelle Green-Clark
Ages 8-12
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
1
Breakdance
Ryan McKee
Ages 8-18
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
2
Tap 1 (Age 7-9)
Sarah Ewert
Ages 7-9
Wednesday
4:00 PM to 5:00 PM
1
Acro 2/3
Aly Homen
Ages 8-16
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Junior Ballet
Sarah Ewert
Ages 5-7
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
2
Jazz 2/3
Eva Sellers
Ages 8-18
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
1
Pre-pointe / Ballet Tech
Aly Homen
Ages 11-18
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
1
Lyrical 2
Eva Sellers
Ages 8-12
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
1
Lyrical 2/3
Aly Homen
Ages 8-12
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM