Non-Season Classes

Location Name Class Days
Studio One Main
Zumbini
Dotty Hancock
Wednesday
11:00 AM to 11:45 AM
Studio Three Main
Sparkle Sprouts
Anamar Colt
Wednesday
4:30 PM to 5:00 PM

2018-2019 Season

Location Name Class Days
Studio Three
Glitter Gems 1 Mon
Dotty Hancock
This class is full
Monday
4:30 PM to 5:15 PM
Studio Two
Hippety Hop 2 Mon
Romeo Almeida
Monday
4:30 PM to 5:00 PM
Studio One
Int/Adv Ballet
Jessica Cooper
Monday
4:30 PM to 5:45 PM
Studio Two
Hip Hop 2
Romeo Almeida
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Studio Three
Jazz 2
Dotty Hancock
This class is full
Monday
5:15 PM to 6:00 PM
Studio One
Jazz 6
Samantha Kelsay
Monday
5:45 PM to 6:45 PM
Studio Three
Int/Adv Pointe
Jessica Cooper
Monday
6:00 PM to 6:45 PM
Studio Two
Tap 2
Georgette Hobson
Monday
6:00 PM to 6:45 PM
Studio One
Advanced Jazz
Samantha Kelsay
Monday
6:45 PM to 8:00 PM
Studio Two
Beg/Int Adult Tap
Georgette Hobson
Monday
6:45 PM to 7:30 PM
Studio Three
Beg/Int Lyrical Monday
Jessica Cooper
This class is full
Monday
6:45 PM to 7:45 PM
Studio Two
Intermediate Tap
Georgette Hobson
Monday
7:30 PM to 8:30 PM
Studio Three
Adult Ballet
Jessica Cooper
Monday
7:45 PM to 8:30 PM
Studio Three
HS Dance Team Technique
Samantha Kelsay
Monday
8:00 PM to 9:00 PM
Studio Two
Sparkle Sprouts 1 Tues AM
Anamar Colt
Tuesday
10:00 AM to 10:30 AM
Studio Two
Glitter Gems 1 Tues
Anamar Colt
Tuesday
10:30 AM to 11:15 AM
Studio Three
Sparkle Sprouts 1 Tues PM
Dotty Hancock
Tuesday
4:30 PM to 5:00 PM
Studio Two
Ballet 2 Tues
Jessica Cooper
Tuesday
4:45 PM to 5:45 PM
Studio Three
Jazz/Tap 1 Tues
Dotty Hancock
Tuesday
5:00 PM to 5:45 PM
Studio Two
Ballet 3 Tues
Jessica Cooper
Tuesday
5:45 PM to 6:45 PM
Studio Three
Me and My Shadow
Dotty Hancock
Tuesday
5:45 PM to 6:15 PM
Studio One
Jumps/Turns
Emily Goethel
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Studio Three
Hippety Hop 1 Tues
Dotty Hancock
Tuesday
6:15 PM to 6:45 PM
Studio Two
Ballet 4 Tues
Jessica Cooper
Tuesday
6:45 PM to 7:45 PM
Studio Two
PrePointe
Jessica Cooper
Tuesday
7:45 PM to 8:30 PM
Studio Two
Sparkle Sprouts 1 Wed AM
Anamar Colt
Wednesday
10:30 AM to 11:00 AM
Studio Two
Hippety Hop 1 Wed
Anamar Colt
Wednesday
1:15 PM to 1:45 PM
Studio Two
Glitter Gems 2 Wed day
Anamar Colt
Wednesday
1:45 PM to 2:30 PM
Studio Three
Break Dance
Romeo Almeida
Wednesday
4:30 PM to 5:15 PM
Studio Two
Jazz 3
Emily Goethel
Wednesday
4:45 PM to 5:45 PM
Studio Two
Glitter Gems 2 Wed PM
Anamar Colt
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
Studio Three
Hippety Hop 2 Wed
Romeo Almeida
Wednesday
5:15 PM to 5:45 PM
Studio Three
Hip Hop 1
Romeo Almeida
Wednesday
5:45 PM to 6:30 PM
Studio Two
Jazz 4
Emily Goethel
Wednesday
5:45 PM to 6:45 PM
Studio Three
Sparkle Sprouts 2 Wed PM
Heidi Zahn
Wednesday
6:30 PM to 7:00 PM
Studio Two
Jazz 5
Emily Goethel
Wednesday
6:45 PM to 7:45 PM
Studio Three
Ballet 1 Wed
Heidi Zahn
Wednesday
7:00 PM to 7:45 PM
Studio Three
Beg/Int Lyrical Wednesday
Jessica Cooper
Wednesday
7:45 PM to 8:45 PM
Studio Two
Int/Adv Lyrical
Emily Goethel
Wednesday
7:45 PM to 9:00 PM
Studio One
Tumbling
Debbie Sparks
Wednesday
7:45 PM to 8:30 PM
Studio Two
Ballet 2 Thurs
Jessica Cooper
This class is full
Thursday
4:30 PM to 5:30 PM
Studio Three
Jazz/Tap 1 Thurs
Dotty Hancock
Thursday
4:30 PM to 5:15 PM
Studio Three
Glitter Gems 2 Thurs
Dotty Hancock
This class is full
Thursday
5:15 PM to 6:00 PM
Studio Two
Ballet 3 Thurs
Jessica Cooper
Thursday
5:30 PM to 6:30 PM
Studio Three
Boys Hip Hop 1
Romeo Almeida
Thursday
6:15 PM to 7:00 PM
Studio One
Ballet 4 Thurs
Emily Goethel
Thursday
6:30 PM to 7:30 PM
Studio Two
Tap 3
Georgette Hobson
Thursday
6:30 PM to 7:15 PM
Studio Three
Adv Hip Hop
Romeo Almeida
Thursday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio Two
Int/Adv Adult Tap
Georgette Hobson
Thursday
7:15 PM to 8:00 PM
Studio One
Ballet 5
Emily Goethel
Thursday
7:30 PM to 8:30 PM
Studio Two
Adv Tap
Georgette Hobson
Thursday
8:00 PM to 9:00 PM
Studio Two
Sparkle Sprouts 2 Sat
Heidi Zahn
Saturday
10:00 AM to 10:30 AM
Studio Two
Ballet 1 Sat
Heidi Zahn
Saturday
10:30 AM to 11:15 AM
Studio Two
Glitter Gems 2 Sat
Heidi Zahn
Saturday
11:15 AM to 12:00 PM

Summer Camps 2019

Location Name Class Days
Bow-tastic Glitterfest Dance Camp Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:00 PM
King of the Jungle Dance Camp Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:00 PM
Magic Lamp Dance Camp Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:00 PM
Operation Dance Camp Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:00 PM
Practically Perfect Dance Camp Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:00 PM
Unicorn Magic Dance Camp Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:00 PM

Summer 2019

Location Name Class Days
Studio Two
Ballet/Jazz 2
Jessica Cooper
Tuesday
4:30 PM to 5:30 PM
Studio One
Jazz 3/4
Emily Goethel
Tuesday
4:30 PM to 5:30 PM
Studio Two
Ballet 3/4
Jessica Cooper
Tuesday
5:30 PM to 6:30 PM
Studio Two
Jazz 5/6
Emily Goethel
Tuesday
5:30 PM to 6:30 PM
Studio Two
PrePointe
Jessica Cooper
Tuesday
6:30 PM to 7:15 PM
Studio One
Strength/Conditioning
Emily Goethel
Tuesday
6:30 PM to 7:30 PM
Studio Two
Beg Lyrical
Jessica Cooper
Tuesday
7:15 PM to 8:00 PM
Studio One
Choreography
Emily Goethel
Tuesday
7:30 PM to 8:30 PM
Studio Two
Ballet 5
Jessica Cooper
Wednesday
4:30 PM to 5:30 PM
Studio Three
Sparkle Sprouts 1/2
Anamar Colt
Wednesday
4:30 PM to 5:00 PM
Studio Three
Glitter Gems 1/2
Anamar Colt
Beginning Ballet and Tap Combo Class
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
Studio Two
Beg Pointe
Jessica Cooper
Wednesday
5:30 PM to 6:15 PM
Studio Three
Me and My Shadow
Anamar Colt
Wednesday
5:45 PM to 6:15 PM
Studio Three
Hippety Hop 1/2
Anamar Colt
Wednesday
6:15 PM to 6:45 PM
Studio Two
Tumbling 1
Debbie Sparks
Wednesday
6:15 PM to 7:00 PM
Studio Two
Int Lyrical
Emily Goethel
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio One
Tumbling 2
Debbie Sparks
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio Three
Elementary Tap
Tappers of all skills in Elementary School.
Wednesday
7:30 PM to 8:15 PM
Studio Three
Teen Tap
Mixed levels class for all tappers middle school and up!
Wednesday
8:15 PM to 9:00 PM
Studio Two
Beg/Int Jumps and Turns
Emily Goethel
Thursday
4:30 PM to 5:30 PM
Studio Two
Hip Hop 1
Romeo Almeida
Thursday
5:30 PM to 6:30 PM
Studio Three
Musical Theater
Emily Goethel
Thursday
5:30 PM to 6:30 PM
Studio Three
Back to the Basics Tap
Whether you are new to tap, or you have just taken time off, this is a great class to get back to basics and get ready for the fall season!
Thursday
6:30 PM to 7:30 PM
Studio Two
Dance Industry
Emily Goethel
This class will be a rotating focus for the dancers to get the opportunity to try out all the different styles of dance in the Dance Industry these days! From Heels to Modern, from African Jazz to Bollywood, we want the dancers to get a small look into all the styles out there!
Thursday
6:30 PM to 7:30 PM
Studio One
Hip Hop 2
Romeo Almeida
Thursday
6:30 PM to 7:30 PM
Studio One
Int/Adv Hip Hop
Romeo Almeida
Thursday
7:30 PM to 8:30 PM
Studio Two
Int/Adv Jumps and Turns
Emily Goethel
Thursday
7:30 PM to 8:30 PM