Summer 2018

Location Name Class Days
Benesh D (Tap)
Rhythm Tap
Lisa Lewandowski
Monday
5:30 PM to 6:00 PM
Benesh D (Tap)
Youth Tap
Lisa Lewandowski
Monday
6:00 PM to 6:45 PM
Benesh D (Tap)
Pre-Teen Tap
Lisa Lewandowski
Monday
6:45 PM to 7:30 PM
Benesh D (Tap)
Teen/Adult Tap
Lisa Lewandowski
Monday
7:30 PM to 8:15 PM
Benesh A
Intro to Contemporary
Brittany Van Riper
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Benesh B
Level I Ballet
Amber Wisniewski
Wednesday
5:15 PM to 6:00 PM
Benesh A
Contemporary III/IV
Brittany Van Riper
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Benesh B
Level II/III Ballet
Amber Wisniewski
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Benesh B
Level III/IV Ballet
Amber Wisniewski
Wednesday
7:00 PM to 8:15 PM
Benesh A
Pre-Ballet I/II
Abigail Fleszar
Thursday
4:30 PM to 5:15 PM
Benesh A
Creative Movement
Abigail Fleszar
Thursday
5:15 PM to 5:45 PM
Benesh C
Youth Jazz
Alyssa Langmeyer
Thursday
5:15 PM to 6:00 PM
Benesh C
Jazz III/IV
Alyssa Langmeyer
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Benesh A
Primary Ballet
Abigail Fleszar
Thursday
6:00 PM to 6:45 PM

2018-19 Season

Location Name Class Days
Cass A
Syllabus V
Karen Keith
Monday
4:30 PM to 6:00 PM
Cass A
Syllabus: VII
Gail Choate-Pettit
Monday
7:30 PM to 9:00 PM
Cass A
Adv. Pointe / Variation
Melissa Moore
Tuesday
4:30 PM to 6:00 PM
Cass A
Level IV Pointe/Variations
Melissa Moore
Tuesday
6:00 PM to 7:30 PM
Cass A
Int. Pointe / Variations
Melissa Moore
Tuesday
7:30 PM to 9:00 PM
Cass A
Adv. Ballet
Gail Choate-Pettit
Wednesday
4:15 PM to 5:45 PM
Cass A
Level I NS
Gail Choate-Pettit
Wednesday
5:45 PM to 6:45 PM
Cass A
Preparatory Pointe
Gail Choate-Pettit
Wednesday
6:45 PM to 7:30 PM
Cass A
*Int Ballet
Karen Keith
Wednesday
7:30 PM to 9:00 PM
Cass A
Int./Adv. Ballet Rep
Gail Choate-Pettit
Thursday
4:30 PM to 6:00 PM
Cass A
Level II NS
Gail Choate-Pettit
Thursday
6:00 PM to 7:15 PM
Cass A
Level III NS
Gail Choate-Pettit
Thursday
7:15 PM to 8:30 PM
Benesh C
Beginning Pre-Teen Ballet
Alyssa Langmeyer
Monday
4:30 PM to 5:15 PM
Benesh B
Grade IV
Melissa Moore
Monday
4:30 PM to 6:00 PM
Benesh D (Tap)
Rhythm Tap
Lisa Lewandowski
Monday
4:45 PM to 5:15 PM
Benesh C
Intro to Jazz
Alyssa Langmeyer
Monday
5:15 PM to 6:00 PM
Benesh D (Tap)
Youth Tap V
Lisa Lewandowski
Monday
5:15 PM to 6:00 PM
Benesh B
Grade III Yr 2
Melissa Moore
Monday
6:00 PM to 7:15 PM
Benesh D (Tap)
Youth Tap I
Lisa Lewandowski
Monday
6:00 PM to 6:45 PM
Benesh D (Tap)
Grade I
Karen Keith
Monday
6:15 PM to 7:15 PM
Benesh C
Int. / Adv. Jazz Tech
Alyssa Langmeyer
Monday
6:15 PM to 7:15 PM
Benesh D (Tap)
Adult Tap
Lisa Lewandowski
Monday
6:45 PM to 7:30 PM
Benesh C
Teen Jazz
Alyssa Langmeyer
Monday
7:15 PM to 8:00 PM
Benesh D (Tap)
Int. Tap
Lisa Lewandowski
Monday
7:30 PM to 8:15 PM
Benesh A
Creative Ballet
Isabella Ingels
Tuesday
4:30 PM to 5:00 PM
Benesh B
Grade II
Karen Keith
Tuesday
4:30 PM to 5:45 PM
Benesh C
Level IV Contemporary
Daniel H. Zook
Tuesday
4:30 PM to 5:45 PM
Benesh A
Pre-Ballet 1
Isabella Ingels
Tuesday
5:00 PM to 5:45 PM
Benesh A
Int. Contemporary
Isabella Ingels
Tuesday
5:45 PM to 7:00 PM
Benesh C
Men's Class
Daniel H. Zook
Tuesday
5:45 PM to 6:30 PM
Benesh B
Pre-Ballet II
Karen Keith
Tuesday
5:45 PM to 6:30 PM
Benesh C
Adv. Contemporary
Daniel H. Zook
Tuesday
6:30 PM to 7:45 PM
Benesh B
Level III Yr 1
Karen Keith
Tuesday
6:30 PM to 7:45 PM
Benesh A
Teen Contemporary
Isabella Ingels
Tuesday
7:00 PM to 7:45 PM
Benesh A
Creative Movement
Isabella Ingels
Wednesday
4:30 PM to 5:00 PM
Benesh B
Primary Ballet
Karen Keith
Wednesday
4:30 PM to 5:15 PM
Benesh D (Tap)
Pre-Teen Tap
Lisa Lewandowski
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Benesh A
Primary Ballet
Isabella Ingels
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
Benesh B
Primary Ballet II
Karen Keith
Wednesday
5:15 PM to 6:00 PM
Benesh D (Tap)
Parent & Me
Lisa Lewandowski
Wednesday
5:30 PM to 6:00 PM
Benesh A
Level II/III Contemporary
Isabella Ingels
Wednesday
5:45 PM to 6:30 PM
Benesh B
Adult Ballet
Karen Keith
Wednesday
6:00 PM to 6:45 PM
Benesh D (Tap)
Youth Tap III
Lisa Lewandowski
Wednesday
6:00 PM to 6:45 PM
Benesh A
Level III Contemporary
Isabella Ingels
Wednesday
6:30 PM to 7:30 PM
Benesh D (Tap)
Advanced Tap
Lisa Lewandowski
Wednesday
6:45 PM to 7:30 PM
Benesh A
Int. Teen Ballet
Isabella Ingels
Wednesday
7:30 PM to 8:30 PM
Benesh B
Level III Pointe
Melissa Moore
Wednesday
7:45 PM to 9:00 PM
Benesh A
Level II / III Jazz
Alyssa Langmeyer
Thursday
4:45 PM to 5:30 PM
Benesh A
Level III / IV Jazz
Alyssa Langmeyer
Thursday
5:30 PM to 6:15 PM
Benesh A
Int. Jazz
Alyssa Langmeyer
Thursday
6:15 PM to 7:30 PM
Benesh B
Partnering
Gabe Hileman
Thursday
6:30 PM to 7:30 PM
Benesh A
Adv. Jazz
Alyssa Langmeyer
Thursday
7:30 PM to 8:45 PM
Benesh B
Male Variations
Gabe Hileman
Thursday
7:30 PM to 8:15 PM