2022 Summer Classes

Name
Days
Location
Figure Drawing - Aug 21 session
7 spots left
Ages 18 and older

The Phipps Figure Drawing Co-op provides visual artists the opportunity to work independently and achieve self-improvement in a safe environment on a relaxing Sunday afternoon. Enjoy life drawing with fellow artists from the St. Croix River Valley and across the Twin Cities. We employ professional drawing models. Sessions are facilitated by a Phipps Visual Arts Council member.

Ages 18-0
Sunday
1:00 PM to 3:00 PM
Art Studio One
Figure Drawing - Aug 7 session
8 spots left
Ages 18 and older

The Phipps Figure Drawing Co-op provides visual artists the opportunity to work independently and achieve self-improvement in a safe environment on a relaxing Sunday afternoon. Enjoy life drawing with fellow artists from the St. Croix River Valley and across the Twin Cities. We employ professional drawing models. Sessions are facilitated by a Phipps Visual Arts Council member.

Ages 18-0
Sunday
1:00 PM to 3:00 PM
Art Studio One
Figure Drawing - July 10 session
6 spots left
Ages 18 and older

The Phipps Figure Drawing Co-op provides visual artists the opportunity to work independently and achieve self-improvement in a safe environment on a relaxing Sunday afternoon. Enjoy life drawing with fellow artists from the St. Croix River Valley and across the Twin Cities. We employ professional drawing models. Sessions are facilitated by a Phipps Visual Arts Council member.

Ages 18-0
Sunday
1:00 PM to 3:00 PM
Art Studio One
Figure Drawing - July 24 session
7 spots left
Ages 18 and older

The Phipps Figure Drawing Co-op provides visual artists the opportunity to work independently and achieve self-improvement in a safe environment on a relaxing Sunday afternoon. Enjoy life drawing with fellow artists from the St. Croix River Valley and across the Twin Cities. We employ professional drawing models. Sessions are facilitated by a Phipps Visual Arts Council member.

Ages 18-0
Sunday
1:00 PM to 3:00 PM
Art Studio One
W1 [Dance] - Adaptive Dance
Greta Lewis
2 spots left
Ages 7-0
Thursday
5:15 PM to 5:45 PM
Dance Studio
W1-5 [Dance] - Advanced Jazz [ages 11-13]
Greta Lewis
7 spots left
Ages 11-13
Thursday
3:45 PM to 4:30 PM
Dance Studio
W1-5 [Dance] Ballet & Tap Camp [ages 3-4]
Keegan Foster
1 spot left
Ages 3-4
Tuesday
9:45 AM to 10:30 AM
Dance Studio
W1-5 [Dance] Interm/Advanced Tap [ages 14+]
Keegan Foster
10 spots left
Ages 14-0
Thursday
2:15 PM to 3:00 PM
Dance Studio
W1-5 [Dance] Intermediate Jazz [ages 14+]
Greta Lewis
6 spots left
Ages 14-0
Thursday
4:30 PM to 5:15 PM
Dance Studio
W1-5 [Dance] Musical Theater [ages 12+]
Keegan Foster
4 spots left
Ages 12-18
Thursday
1:30 PM to 2:15 PM
Dance Studio
W1-5 [Dance] Tap, Beginning & First-Timer, [ages 16 - adult]
Greta Lewis
4 spots left
Ages 16-0
Thursday
6:00 PM to 6:45 PM
Dance Studio
W1-5 [Dance] W1-5 Advanced Tap [ages 11-13]
Keegan Foster
10 spots left
Ages 11-13
Thursday
3:00 PM to 3:45 PM
Dance Studio
W1-7 [Dance] Ballet Level 3 [ages 12-13]
Leta Anderson
8 spots left
Ages 12-13
Tuesday
4:45 PM to 6:30 PM
Dance Studio
W1-7 [Dance] Ballet Levels 4 & 5 [ages 14+]
Leta Anderson
7 spots left
Ages 14-0
Tuesday
3:00 PM to 4:45 PM
Dance Studio
W1-7 [Dance] Yoga [ages 14 - adult]
Leta Anderson
7 spots left
Ages 14-0
Tuesday
2:00 PM to 3:00 PM
Dance Studio
W2-3 [Dance] Advanced Contemporary [ages 15+]
Arcelia Rivera
12 spots left
Ages 15-0
Monday Wednesday Friday
10:30 AM to 11:30 AM
Dance Studio
W2-3 [Dance] Advanced Hip-Hop [ages 15+]
Arcelia Rivera
7 spots left
Ages 15-0
Monday Wednesday Friday
9:45 AM to 10:30 AM
Dance Studio
W2-3 [Dance] Intermediate Contemporary [ages 12-15]
Arcelia Rivera
11 spots left
Ages 12-15
Monday Wednesday Friday
11:30 AM to 12:30 PM
Dance Studio
W2-3 [Dance] Intermediate Hip-Hop [ages 12-15]
Arcelia Rivera
11 spots left
Ages 12-15
Monday Wednesday Friday
12:30 PM to 1:15 PM
Dance Studio
[Dance] Ballet & Tap Camp [ages 3-4]
Keegan Foster
6 spots left
Ages 3-4
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:45 AM to 10:30 AM
Dance Studio
[Dance] Ballet & Tap Camp [ages 5-7]
Keegan Foster
2 spots left
Ages 5-7
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
10:30 AM to 11:15 AM
Dance Studio
[Dance] Ballet Level 3 Pointe [ages 12-13]
Valerie Ryan
14 spots left
Ages 12-13
Monday Wednesday Friday
11:45 AM to 12:45 PM
Dance Studio
[Dance] Ballet Levels 1 & 2 [ages 8-12]
Valerie Ryan
13 spots left
Ages 8-12
Monday Wednesday Friday
9:45 AM to 10:30 AM
Dance Studio
[Dance] Ballet Levels 3 [ages 12-13]
Valerie Ryan
13 spots left
Ages 12-14
Monday Wednesday Friday
10:30 AM to 11:45 AM
Dance Studio
[Dance] Ballet Levels 4 & 5 Pointe/Choreography Variations [ages 14+]
Valerie Ryan
14 spots left
Ages 14-0
Monday Wednesday Friday
2:30 PM to 3:30 PM
Dance Studio
[Dance] Ballet Levels 4 & 5 [ages 14+]
Valerie Ryan
12 spots left
Ages 14-0
Monday Wednesday Friday
1:15 PM to 2:30 PM
Dance Studio
[Dance] Beg/Interm Lyrical [ages 10-12]
Betsy Anderson
11 spots left
Ages 10-12
Monday Wednesday Friday
4:45 PM to 5:30 PM
Dance Studio
[Dance] Beginning Jazz [ages 10-12]
Betsy Anderson
13 spots left
Ages 10-12
Monday Wednesday Friday
4:00 PM to 4:45 PM
Dance Studio
[Dance] Beginning Jazz [ages 8-10]
Betsy Anderson
14 spots left
Ages 8-10
Monday Wednesday Friday
9:45 AM to 10:30 AM
Dance Studio
[Dance] Beginning Lyrical [ages 8-10]
Betsy Anderson
12 spots left
Ages 8-10
Monday Wednesday Friday
10:30 AM to 11:15 AM
Dance Studio
[Dance] Beginning Tap & Jazz Camp [ages 8-10]
Keegan Foster
12 spots left
Ages 8-10
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
11:15 AM to 12:00 PM
Dance Studio
[Dance] Beginning/Intermediate Tap [ages 8-11]
Rachel Werner
15 spots left
Ages 8-11
Monday Wednesday Friday
3:45 PM to 4:30 PM
Dance Studio
[Dance] Contemporary, Teen/Adult Beginning
Rachel Werner
10 spots left
Ages 13-0
Monday Wednesday Friday
4:15 PM to 5:00 PM
Dance Studio
[Dance] Hip Hop [ages 11-12]
Rachel Werner
15 spots left
Ages 11-12
Monday Wednesday Friday
4:30 PM to 5:15 PM
Dance Studio
[Dance] Hip Hop [ages 8-10]
Rachel Werner
10 spots left
Ages 8-10
Monday Wednesday Friday
3:00 PM to 3:45 PM
Dance Studio
[Dance] Hip Hop, Teen/Adult Interm/Advanced
Rachel Werner
11 spots left
Ages 13-0
Monday Wednesday Friday
3:30 PM to 4:15 PM
Dance Studio
[Dance] Interm Jazz [ages 10-12]
Betsy Anderson
14 spots left
Ages 10-12
Monday Wednesday Friday
11:15 AM to 12:00 PM
Dance Studio
[Dance] Intermediate Jazz [ages 10-12]
Keegan Foster
15 spots left
Ages 10-12
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
12:15 PM to 1:00 PM
Dance Studio
[Dance] Intermediate Tap [ages 10-12]
Keegan Foster
15 spots left
Ages 10-12
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 1:45 PM
Dance Studio
[Dance] Jazz, Teen/Adult Advanced
Rachel Werner
12 spots left
Ages 14-0
Monday Wednesday Friday
2:45 PM to 3:30 PM
Dance Studio
[Dance] Jazz, Teen/Adult Beginning
Rachel Werner
10 spots left
Ages 13-0
Monday Wednesday Friday
5:00 PM to 5:45 PM
Dance Studio
[Dance] Master Class: Ballet [ages 15+]
Valerie Ryan
10 spots left
Ages 15-0
Monday
7:30 PM to 8:45 PM
Dance Studio
[Dance] Master Class: Heels [ages 15+]
Bre Poliak
9 spots left
Ages 15-0
Monday
7:30 PM to 8:45 PM
Dance Studio
[Dance] Master Class: Hip Hop [ages 15+]
Arcelia Rivera
5 spots left
Ages 15-0
Monday
7:30 PM to 8:45 PM
Dance Studio
[Dance] Master Class: Pop/Contemporary [ages 15+]
Jeremiah Lewis-Walker
6 spots left
Ages 15-0
Monday
7:30 PM to 8:45 PM
Dance Studio
[Dance] Master Class: Tap [ages 15+]
Elly Stahlke
11 spots left
Ages 15-0
Monday
7:30 PM to 8:45 PM
Dance Studio
[Week 2] Art of Slapstick & Physical Comedy [ages 10+]
Tami Provencher
9 spots left
Ages 10-18
Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Black Box
[Week 2] Improv 101 [ages 9-11]
Jen Duden
16 spots left
Ages 9-11
Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Black Box
[Week 2] Coastal Craze [ages 6-9]
Audrey Johnson
This class is full
Ages 6-9
Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Art Studio One
[Week 2] Imaginact: Music [ages 4-7]
Casey Marie Holmes
This class is full
Ages 4-7
Wednesday Thursday Friday
10:00 AM to 12:00 PM
Music Studio
[Week 2] On the Move - 2-D [ages 7-12]
Mackenzie Bishop
6 spots left
Ages 7-12
Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Art Studio One
[Week 2] Pirates in Puddles [ages 4-7]
Liz Malanaphy
This class is full
Ages 4-7
Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 3:00 PM
River Room
[Week 2] Tiny Drops [ages 3-6]
Liz Malanaphy
This class is full
Ages 3-6
Wednesday Thursday Friday
10:00 AM to 12:00 PM
River Room
[Week 3 & 4] Broadway Baby [ages 10-16]
Ezelda Hasapopoulos
14 spots left
Ages 10-16
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Music Studio
[Week 3] Adult/Child Pottery [adult with child ages 7-12]
This class is full
Adult and child must both register for the class (2 spots)
Ages 7-0
Tuesday Wednesday Thursday
6:00 PM to 8:00 PM
Ceramic Studio
[Week 3] Becoming Bugs [ages 5-8]
Sebastian Rivera
4 spots left
Ages 5-8
Monday Tuesday Wednesday Thursday
9:00 AM to 12:00 PM
Black Box
[Week 3] Drawing the World Around Us [ages 9-13]
Amy Noonan
6 spots left
Ages 9-13
Monday Tuesday Wednesday Thursday
9:00 AM to 12:00 PM
Patio | Music Studio
[Week 3] Figure Drawing & Sculpture [ages 8-13]
Hillary Gilles
This class is full
Ages 8-13
Monday Tuesday Wednesday Thursday
1:00 PM to 4:00 PM
River Room
[Week 3] Fun with Food [ages 8-13]
Hillary Gilles
3 spots left
Ages 8-13
Monday Tuesday Wednesday Thursday
9:00 AM to 12:00 PM
River Room
[Week 3] Making Marks in Mixed Media [ages7-12]
Audrey Johnson
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Thursday
1:00 PM to 4:00 PM
Art Studio One
[Week 3] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
3 spots left
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
9:00 AM to 10:30 AM
Ceramic Studio
[Week 3] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
2 spots left
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
11:00 AM to 12:30 PM
Ceramic Studio
[Week 3] Teen Pottery [ages 13+]
This class is full
Ages 13-18
Monday Tuesday Wednesday Friday
1:30 PM to 3:30 PM
Ceramic Studio
[Week 4] Adventures in Acting: Creating Characters [ages 7-9]
Mary Rother
9 spots left
Ages 7-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday
1:00 PM to 3:30 PM
Music Studio
[Week 4] Caldecott I [ages 4-7]
Janine Provencher
2 spots left
Ages 4-7
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
10:00 AM to 12:00 PM
Music Studio
[Week 4] Game Play [ages 10+]
Mackenzie Bishop
9 spots left
Ages 10-18
Monday Tuesday Wednesday
9:00 AM to 12:00 PM
Art Studio One
[Week 4] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
4 spots left
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
1:30 PM to 3:00 PM
Ceramic Studio
[Week 4] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
9:00 AM to 10:30 AM
Ceramic Studio
[Week 4] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
11:00 AM to 12:30 PM
Ceramic Studio
[Week 4] St. Croix Riverfest: Deluxe River Exploration [ages 8-14]
Liz Malanaphy
4 spots left
Ages 8-14
Tuesday Wednesday Thursday Friday
11:00 AM to 3:00 PM
Patio | Music Studio
[Week 5] Scenes on Stage [ages 9-11]
Evgenia Roth
16 spots left
Ages 9-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Black Box
[Week 5] Adult/Child Pottery [adult with child ages 7-12]
This class is full
Adult and child must both register for the class (2 spots)
Ages 7-0
Tuesday Wednesday Thursday
6:00 PM to 8:00 PM
Ceramic Studio
[Week 5] Adventures in Acting: Expeditions [ages 7-9]
Janine Provencher
16 spots left
Ages 7-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 3:30 PM
Music Studio
[Week 5] Dynamic Drawing Camp [ages 6-11]
Abrakadoodle
3 spots left
Ages 6-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday
12:45 PM to 3:00 PM
Art Studio One
[Week 5] Imaginact: Dr Seuss [ages 4-7]
Janine Provencher
This class is full
Ages 4-7
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
10:00 AM to 12:00 PM
Music Studio
[Week 5] Little Doodlers [ages 3-6]
Abrakadoodle
This class is full
Ages 3-6
Monday Tuesday Wednesday Thursday
9:00 AM to 9:45 AM
Art Studio One
[Week 5] Mural Adventure: St. Croix Art Activitsts [ages 10-14]
Liz Malanaphy
10 spots left
Ages 10-14
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
River Room
[Week 5] Nature Monoprinting [ages 6-11]
Mike Weatherly
3 spots left
Ages 6-11
Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Patio | Music Studio
[Week 5] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
11:00 AM to 12:30 PM
Ceramic Studio
[Week 5] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
1:30 PM to 3:00 PM
Ceramic Studio
[Week 5] St. Croix Scientartists [ages 6-9]
Liz Malanaphy
1 spot left
Ages 6-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
10:00 AM to 12:00 PM
River Room
[Week 5] Summer Sculpt Art Camp [ages 5-11]
Abrakadoodle
11 spots left
Ages 5-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:15 PM
Art Studio One
[Week 5] Theatre & Social Justice [ages 12-16]
Jen Duden
14 spots left
Ages 12-16
Monday Tuesday Wednesday Thursday
9:00 AM to 12:00 PM
Art Studio Two
[Week 5] Urban Printmaking [ages 10-15]
Mike Weatherly
2 spots left
Ages 10-15
Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Patio | Music Studio
[Week 6 & 7] Directing [ages 12-16]
Tami Provencher
6 spots left
Ages 12-16
Tuesday Thursday
1:00 PM to 4:00 PM
Music Studio
[Week 6] Adventures in Acting: Magic [ages 7-9]
Evgenia Roth
2 spots left
Ages 7-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 11:30 AM
Music Studio
[Week 6] Mystery on Stage [ages 9-11]
Janine Provencher
8 spots left
Ages 9-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Black Box
[Week 6] Catch Your Dreams [ages 5-11]
Audrey Johnson
1 spot left
Ages 5-11
Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Art Studio One
[Week 6] Colorful Kids Art Camp [ages 5-11]
Abrakadoodle
6 spots left
Ages 5-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday
10:00 AM to 12:15 PM
River Room
[Week 6] Essentials of Stage Combat [ages 12-16]
Jenn Allton
14 spots left
Ages 12-16
Monday Wednesday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Black Box
[Week 6] Fabulous Fashionistas [ages 5-11]
Abrakadoodle
This class is full
Ages 5-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday
12:45 PM to 3:00 PM
River Room
[Week 6] Imaginact: Explorers [ages 4-7]
Janine Provencher
8 spots left
Ages 4-7
Monday Wednesday Friday
1:30 PM to 3:30 PM
Music Studio
[Week 6] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
9:00 AM to 10:30 AM
Ceramic Studio
[Week 6] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
11:00 AM to 12:30 PM
Ceramic Studio
[Week 6] Spray Paint Muraling 101 [ages 12+]
Thomasina Topbear
This class is full
Ages 12-18
Monday Wednesday
9:00 AM to 12:00 PM
South Driveway
[Week 6] Teen Studio: Drawing & Painting [ages 12+]
Amy Noonan
12 spots left
Ages 5-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday
1:00 PM to 4:00 PM
Art Studio One
[Week 6] Ultimate Sharks & Sea Creatures [ages 5-11]
Abrakadoodle
8 spots left
Ages 5-11
Friday
9:30 AM to 12:00 PM
River Room
[Week 7] Caldecott II [ages 4-7]
Evgenia Roth
4 spots left
Ages 4-7
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
10:00 AM to 12:00 PM
Music Studio
[Week 7] Characters on Stage [ages 9-11]
June Burns
13 spots left
Ages 9-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Black Box
[Week 7] Fractured Fairy Tales [ages 7-9]
June Burns
10 spots left
Ages 7-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 11:30 AM
Black Box
[Week 7] Advanced Jewelry [ages 11+]
Greta Hammelman
This class is full
Ages 11-18
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
River Room
[Week 7] Beading Basics [ages 6-11]
Greta Hammelman
2 spots left
Ages 6-11
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
River Room
[Week 7] Fun with Clay [ages 4-7]
1 spot left
Ages 4-7
Monday Tuesday Wednesday
9:00 AM to 10:00 AM
Ceramic Studio
[Week 7] Painting through History [ages 7-12]
Hillary Gilles
3 spots left
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Thursday
1:00 PM to 4:00 PM
Art Studio One
[Week 7] Pottery on the Wheel [ages 7-12]
This class is full
Ages 7-12
Monday Tuesday Wednesday Friday
10:30 AM to 12:00 PM
Ceramic Studio
[Week 7] Printing with a Purpose [ages 11+]
Audrey Johnson
7 spots left
Ages 11-18
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Art Studio One
[Week 7] Somali Culture & Weaving [ages 7+]
Somali Museum of Minnesota
11 spots left
Ages 7-18
Friday
1:00 PM to 3:00 PM
River Room
[Weeks 3 - 5] Production - Robin Hood: Naught in Nottingham [ages 10-16]
Tami Provencher
16 spots left
Ages 10-16
Monday Wednesday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Black Box

2022 Fall Dance Classes

Name
Days
Location
Ballet 3 [ages 12+]
Leta Anderson
14 spots left
Ages 12-0
Monday
3:30 PM to 4:45 PM
Dance Studio
Ballet, Teen/Adult Homeschool [ages 13+]
Leta Anderson
14 spots left
Ages 13-0
Monday
3:30 PM to 3:30 PM
Dance Studio
Ballet 3 Pointe [ages 12+]
Leta Anderson
14 spots left
Ages 12-0
Monday
4:45 PM to 5:15 PM
Dance Studio
Ballet 4 [ages 14+]
Leta Anderson
14 spots left
Ages 14-0
Monday
5:15 PM to 6:45 PM
Dance Studio
Ballet 4 Pointe [ages 14+]
Leta Anderson
14 spots left
Ages 14-0
Monday
6:45 PM to 7:30 PM
Dance Studio
Ballet 1 [ages 8-12]
Abby Huenink
14 spots left
Ages 8-12
Monday
7:30 PM to 8:15 PM
Dance Studio
Ballet, Children's Homeschool [ages 8-12]
Valerie Ryan
14 spots left
Ages 8-12
Tuesday
3:00 PM to 3:45 PM
Dance Studio
Ballet, Levels 3/4 [Ages 12]
Valerie Ryan
14 spots left
Ages 12-99
Tuesday
3:45 PM to 5:00 PM
Dance Studio


Powered by: DanceStudio-Pro.com