Fall 2022

Name
Days
Location
Elementary Acro
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Elementary Ballet/Tap
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Stretch & Strengthen (Ages 10+)
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Mini Movers Acro
Monday
5:15 PM to 5:45 PM
Main
Elementary Ballet/Contemporary
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Team: Achieve
*Competition Team Class: Audition Required*
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Team: Illuminate/Elevate Dance Fusion
*Competition Team Class: Audition Required*
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Elementary Hip-Hop/Tumble
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Junior Jazz/Contemporary
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Team: Elevate
*Competition Team Class: Audition Required*
Monday
7:00 PM to 8:30 PM
Main
Teen Tap I/II
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Adult Jazz Fusion
Monday
8:00 PM to 9:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Tuesday
9:30 AM to 10:30 AM
Main
Elementary Ballet
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Mini Movers Ballet
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Main
Ballet I/II (Ages 10+)
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Acro
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Mini Movers Jazz Funk
Tuesday
5:00 PM to 5:45 PM
Main
Elementary Jazz/Hip-Hop
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior Hip-Hop
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior/Teen Ballet III
*Requires a minimum of 3 years of experience in a junior/teen level class AND director's approval*
Tuesday
6:00 PM to 7:30 PM
Main
Junior/Teen Ballet IV
*Requires a minimum of 4 years of experience in a junior/teen level class AND director's approval*
Tuesday
6:00 PM to 7:30 PM
Main
Elementary Ballet/Tap
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Junior/Teen Ballet I/II (Ages 8-12)
Recommended for those with 0-2 years of ballet experience at the Junior/Teen Level
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Adult Ballet/Contemporary
Tuesday
7:30 PM to 8:30 PM
Main
Junior/Teen Acro III/IV
Required Skills: Back Walkover, Front Limber, One-Handed Cartwheel
Tuesday
7:30 PM to 8:30 PM
Main
Ballet I/II (Ages 8-12)
Recommended for those with 0-2 years of ballet experience at the Junior/Teen Level
Wednesday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Acro Ages 10+ II/III
Required Skills: Cartwheel, Handstand, Bridge Walk
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Tap/Jazz
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Mini Movers Ballet
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
Main
Acro Ages 8-11 (All Levels)
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Mini Movers Acro
Wednesday
6:00 PM to 6:30 PM
Main
Team: Soar
*Competition Team Class: Audition Required*
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Teen Jazz/Contemporary
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Elementary Acro
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Junior Tap I/II
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Team: Aspire
*Competition Team Class: Audition Required*
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Teen Hip-Hop
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Mini Movers Acro
Thursday
4:15 PM to 4:45 PM
Main
Acro Ages 10+ (All Levels)
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Musical Theatre
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Junior/Teen Ballet/Contemporary I/II
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Junior Musical Theatre
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Pointe
Director's Approval Required: Must be taken with Ballet III or IV
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Team: Empower
*Competition Team Class: Audition Required*
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior/Teen Hip-Hop
Thursday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Team: Illuminate
*Competition Team Class: Audition Required*
Thursday
7:00 PM to 8:30 PM
Main
Teen Musical Theatre
Thursday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Adult Tap
Thursday
8:00 PM to 9:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Friday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Ballet/Tap
Friday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior Ballet/Tap
Friday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Mini Movers Ballet
Saturday
9:00 AM to 9:45 AM
Main
Elementary Ballet/Jazz
Saturday
10:00 AM to 11:00 AM
Main
Mini Movers Jazz Funk
Saturday
10:00 AM to 10:45 AM
Main
Team: Rise
*Competition Team Class: Audition Required*
Saturday
10:00 AM to 11:00 AM
Main
Elementary Jazz/Hip-Hop
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Main
Junior/Teen Acro (All Levels)
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Main
Team: Shine
*Competition Team Class: Audition Required*
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Main
Elementary Acro
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Main
Junior/Teen Jazz/Contemporary
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Main
Team: Rise/Shine Ballet
*Competition Team Class: Audition Required*
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Main

Spring 2023

Name
Days
Location
Elementary Acro
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Elementary Ballet/Tap
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Stretch & Strengthen (Ages 10+)
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Mini Movers Acro
Monday
5:15 PM to 5:45 PM
Main
Elementary Ballet/Contemporary
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Team: Achieve
*Competition Team Class: Audition Required*
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Team: Illuminate/Elevate Dance Fusion
*Competition Team Class: Audition Required*
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Elementary Hip-Hop/Tumble
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Junior Jazz/Contemporary
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Team: Elevate
*Competition Team Class: Audition Required*
Monday
7:00 PM to 8:30 PM
Main
Teen Tap I/II
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Adult Jazz Fusion
Monday
8:00 PM to 9:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Tuesday
9:30 AM to 10:30 AM
Main
Elementary Ballet/Tap
Tuesday
10:30 AM to 11:30 AM
Main
Elementary Ballet
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Mini Movers Ballet
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Main
Ballet I/II (Ages 10+)
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Acro
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Mini Movers Jazz Funk
Tuesday
5:00 PM to 5:45 PM
Main
Elementary Jazz/Hip-Hop
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior Hip-Hop
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior/Teen Ballet III
*Requires a minimum of 3 years of experience in a junior/teen level class AND director's approval*
Tuesday
6:00 PM to 7:30 PM
Main
Junior/Teen Ballet IV
*Requires a minimum of 4 years of experience in a junior/teen level class AND director's approval*
Tuesday
6:00 PM to 7:30 PM
Main
Elementary Ballet/Tap
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Junior/Teen Ballet I/II (Ages 8-12)
Recommended for those with 0-2 years of ballet experience at the Junior/Teen Level
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Pointe
Director's Approval Required: Must be taken with Ballet III or IV
Tuesday
7:30 PM to 8:00 PM
Main
Adult Ballet/Contemporary
Tuesday
8:00 PM to 9:00 PM
Main
Junior/Teen Acro III/IV
Required Skills: Back Walkover, Front Limber, One-Handed Cartwheel
Tuesday
8:00 PM to 9:00 PM
Main
Ballet I/II (Ages 8-12)
Recommended for those with 0-2 years of ballet experience at the Junior/Teen Level
Wednesday
4:00 PM to 5:00 PM
Main
Acro Ages 10+ II/III
Required Skills: Cartwheel, Handstand, Bridge Walk
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Tap/Jazz
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Mini Movers Ballet
Wednesday
5:00 PM to 5:45 PM
Main
Acro Ages 8-11 (All Levels)
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Mini Movers Acro
Wednesday
6:00 PM to 6:30 PM
Main
Team: Soar
*Competition Team Class: Audition Required*
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Teen Jazz/Contemporary
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Elementary Acro
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Junior Tap I/II
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Team: Aspire
*Competition Team Class: Audition Required*
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Teen Hip-Hop
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Mini Movers Acro
Thursday
4:15 PM to 4:45 PM
Main
Acro Ages 10+ (All Levels)
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Musical Theatre
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Junior/Teen Ballet/Contemporary I/II
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Junior Musical Theatre
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Leaps and Turns 10+
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Team: Empower
*Competition Team Class: Audition Required*
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior/Teen Hip-Hop
Thursday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Team: Illuminate
*Competition Team Class: Audition Required*
Thursday
7:00 PM to 8:30 PM
Main
Teen Musical Theatre
Thursday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Adult Tap
Thursday
8:00 PM to 9:00 PM
Main
Mini Movers Ballet/Tap
Friday
5:00 PM to 6:00 PM
Main
Elementary Ballet/Tap
Friday
6:00 PM to 7:00 PM
Main
Junior Ballet/Tap
Friday
7:00 PM to 8:00 PM
Main
Mini Movers Ballet
Saturday
9:00 AM to 9:45 AM
Main
Elementary Ballet/Jazz
Saturday
10:00 AM to 11:00 AM
Main
Mini Movers Jazz Funk
Saturday
10:00 AM to 10:45 AM
Main
Team: Rise
*Competition Team Class: Audition Required*
Saturday
10:00 AM to 11:00 AM
Main
Elementary Jazz/Hip-Hop
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Main
Junior/Teen Acro (All Levels)
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Main
Team: Shine
*Competition Team Class: Audition Required*
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Main
Elementary Acro
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Main
Junior/Teen Jazz/Contemporary
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Main
Team: Rise/Shine Ballet
*Competition Team Class: Audition Required*
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Main


Powered by: DanceStudio-Pro.com