2021-2022 Season

Name
Days
Location
Intro 2 Ballet/Tap combo (Mon)
Suzannah Forbes
Ages 5-6
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 3
Main
Primary Acro
Mindy Hilton
Ages 7-9
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 2
Main
Senior Company KLT Technique
Elyse Rush
Ages 13-0
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 1
Main
Intro 2 Acro/Jazz Combo
Mindy Hilton
Ages 5-6
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 3
Main
Primary Ballet Technique (Mon)
Elyse Rush
Ages 7-9
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 2
Main
Senior Company jazz/contemp Combo
Story Dae Pugh
Ages 14-0
Monday
5:00 PM to 5:45 PM
Room 1
Main
Senior Company Ballet Technique + Partnering
Mary Ann Heath
Ages 13-19
Monday
6:00 PM to 7:45 PM
Room 1
Main
Intro 1 Ballet/Tap Combo (Tues)
Juliana Novik
Ages 3-4
Tuesday
3:45 PM to 4:45 PM
Room 3
Main
Intro 2 Ballet/Tap Combo (Tues)
Elyse Rush
Ages 5-6
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 2
Main
Junior Company Ballet Technique (Tues)
Armando Luna
Ages 9-12
Tuesday
4:00 PM to 5:15 PM
Room 1
Main
Intro 2 Jazz/Acro
K'la Cruz
Ages 5-6
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 2
Main
Primary Ballet Technique (Tues)
Juliana Novik
Ages 7-8
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 3
Main
Junior Company KLT Technique
Elyse Rush
Ages 9-12
Tuesday
5:15 PM to 6:30 PM
Room 1
Main
Advanced Ballet Technique
Armando Luna
Ages 12-19
Tuesday
6:00 PM to 7:30 PM
Room 2
Main
Primary Jazz/Tap Combo
Juliana Novik
Ages 7-8
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Room 3
Main
Junior Company Jazz/Contemp Combo
Story Dae Pugh
Ages 9-12
Tuesday
6:30 PM to 7:15 PM
Room 1
Main
Advanced Pointe Technique
Armando Luna
Ages 12-19
Tuesday
7:30 PM to 8:00 PM
Room 2
Main
Junior Company Rehearsal
Elyse Rush
Ages 9-12
Wednesday
4:00 PM to 5:30 PM
Room 2
Main
Senior Company Ballet + Pointe
Colleen Edwards
Ages 13-19
Wednesday
4:00 PM to 5:45 PM
Room 1
Main
Junior Company Ballet Technique (Wed)
Linzy Flinn
Ages 9-12
Wednesday
5:30 PM to 6:45 PM
Room 2
Main
Senior Company Rehearsals
Elyse Rush
Ages 13-19
Wednesday
5:45 PM to 7:45 PM
Room 1
Main
Junior Company Pre-Pointe
Linzy Flinn
Ages 9-12
Wednesday
6:45 PM to 7:30 PM
Room 2
Main
Intro 1 Ballet/Tap Combo (Thurs)
Suzannah Forbes
Ages 3-4
Thursday
3:45 PM to 4:45 PM
Room 2
Main
Advanced Tap
Elyse Rush
Ages 12-19
Thursday
4:00 PM to 4:45 PM
Room 3
Main
Junior Company Acro
Mindy Hilton
Ages 9-12
Thursday
4:00 PM to 4:45 PM
Room 1
Main
Advanced Acro
Mindy Hilton
Ages 12-19
Thursday
4:45 PM to 5:30 PM
Room 2
Main
Intermediate Ballet (Thurs)
Kate Lehr
Ages 9-11
Thursday
4:45 PM to 5:45 PM
Room 1
Main
Junior Company Tap
Juliana Novik
Ages 9-11
Thursday
4:45 PM to 5:30 PM
Room 3
Main
Advanced Hip-Hop
Story Dae Pugh
Ages 12-19
Thursday
5:30 PM to 6:15 PM
Room 3
Main
Junior Company Ballet Techique (Thurs)
Linzy Flinn
Ages 9-12
Thursday
5:30 PM to 6:30 PM
Room 2
Main
Intermediate Acro
Mindy Hilton
Ages 9-11
Thursday
5:45 PM to 6:30 PM
Room 1
Main
Intermediate Hip-Hop
Story Dae Pugh
Ages 8-12
Thursday
6:30 PM to 7:15 PM
Room 2
Main
Senior Company Ballet + Variations
Linzy Flinn
Ages 13-19
Thursday
6:30 PM to 8:00 PM
Room 1
Main
Intermediate Ballet Technique (Fri)
Kate Lehr
Ages 9-11
Friday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 2
Main
Progressing Ballet Technique
Elyse Rush
Ages 9-19
Friday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 3
Main
comp tech
Mindy Hilton
Ages 9-19
Friday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 3
Main
Intermediate Jazz Technique
Juliana Novik
Ages 9-11
Friday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 2
Main
Intro Ballet/Tap Combo (Sat)
Suzannah Forbes
Ages 2-6
Saturday
10:30 AM to 11:30 AM
Room 1
Main


Powered by: DanceStudio-Pro.com