2022-2023 Season

Name
Days
Location
Intro 1 Ballet/Tap
Juliana Novik
Ages 3-5
Monday
3:00 PM to 4:00 PM
Room 2
Main
Intro 2 Ballet/Tap combo (Mon)
Olivia Coleman
Ages 5-7
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 3
Main
Senior Company KLT Technique
Elyse Rush
Ages 12-20
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 1
Main
Primary Ballet Technique (Mon)
Lauren Key
Ages 7-9
Monday
4:15 PM to 5:15 PM
Room 2
Main
Intro 2 Jazz/Acro
Olivia Coleman
Ages 5-7
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 2
Main
Senior Company Choreography
Story Dae Pugh
Ages 12-20
Monday
5:00 PM to 5:45 PM
Room 1
Main
Primary Acro
Mindy Hilton
Ages 7-9
Monday
5:15 PM to 6:15 PM
Room 2
Main
Senior Company Ballet Technique + Pointe
Karen Burns
Ages 12-20
Monday
6:00 PM to 7:30 PM
Room 1
Main
Advanced Tap
Elyse Rush
Ages 12-19
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Room 3
Main
Intro- Intermediate Tap
Juliana Novik
Ages 9-18
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Room 3
Main
Primary Acro
K'la Cruz
Ages 7-9
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Main
Advanced Ballet
Angela Lukas
Ages 12-18
Tuesday
4:45 PM to 5:45 PM
Main
Company Acro
Mindy Hilton
Ages 9-18
Tuesday
4:45 PM to 5:30 PM
Room 1
Main
Primary Hip Hop
Story Dae Pugh
Ages 6-9
Tuesday
4:45 PM to 5:30 PM
Main
Advanced Hip-Hop
Story Dae Pugh
Ages 12-19
Tuesday
5:30 PM to 6:15 PM
Room 3
Main
Junior Company Ballet Technique (Tues)
Linzy Ellison
Ages 9-12
Tuesday
5:30 PM to 6:30 PM
Room 1
Main
Intermediate Acro
Mindy Hilton
Ages 9-13
Tuesday
5:45 PM to 6:30 PM
Room 1
Main
Intermediate Hip-Hop
Story Dae Pugh
Ages 8-12
Tuesday
6:30 PM to 7:15 PM
Room 2
Main
Senior Company Ballet + Variations
Linzy Ellison
Ages 12-20
Tuesday
6:30 PM to 8:00 PM
Room 1
Main
Intro 1 Ballet/Tap Combo (WEDS)
Juliana Novik
Ages 3-4
Wednesday
3:45 PM to 4:45 PM
Room 3
Main
Junior Company Rehearsal
Elyse Rush
Ages 9-12
Wednesday
4:00 PM to 5:45 PM
Room 2
Main
Senior Company Ballet + Pointe
Armando Luna
Ages 12-20
Wednesday
4:00 PM to 5:45 PM
Room 1
Main
Junior Company Ballet Technique (Wed)
Linzy Ellison
Ages 9-12
Wednesday
5:45 PM to 7:00 PM
Room 2
Main
Teen/Senior Company Rehearsals
Elyse Rush
Ages 12-20
Wednesday
5:45 PM to 7:45 PM
Room 1
Main
Intermediate Jazz/KLT
Juliana Novik
Ages 8-10
Wednesday
6:30 PM to 7:15 PM
Room 3
Main
Junior Company Pre-Pointe
Linzy Ellison
Ages 9-12
Wednesday
7:00 PM to 7:45 PM
Room 2
Main
Intro 1 Ballet/Tap Combo (Thurs)
Summer Blades
Ages 2-4
Thursday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 2
Main
Intro 2 Ballet/Tap Combo (Thurs)
K'la Cruz
Ages 5-7
Thursday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 2
Main
Junior Company Ballet
Armando Luna
Ages 9-13
Thursday
4:00 PM to 5:15 PM
Main
Intro 2 Acro/Jazz Combo
Mindy Hilton
Ages 5-6
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 3
Main
Primary Ballet Technique (THURS)
Juliana Novik
Ages 7-9
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Room 3
Main
Junior Company KLT Technique
Elyse Rush
Ages 9-12
Thursday
5:15 PM to 6:30 PM
Room 1
Main
Advanced Jazz Technique
Mindy Hilton
Ages 11-18
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Room 2
Main
Primary Jazz/Tap Combo
Juliana Novik
Ages 7-9
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Room 3
Main
Junior Company Jazz/Contemp Combo
Story Dae Pugh
Ages 9-12
Thursday
6:30 PM to 7:15 PM
Room 1
Main
Performance Team Rehearsal- Teen
Mindy Hilton
Ages 10-18
Thursday
7:00 PM to 7:45 PM
Room 1
Main
Progressing Ballet Technique
Elyse Rush
Ages 9-19
Friday
4:00 PM to 5:00 PM
Room 3
Main
Intro Ballet/Tap Combo (Sat)
Victoria Menke
Ages 3-4
Saturday
10:30 AM to 11:30 AM
Room 1
Main

Summer 2023

Name
Days
Location
Acro Summer Camp (age 3-6)
Mindy Hilton
Ages 3-6
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Room 1
Main
Summer Camp
Mindy Hilton
Ages 3-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 3:00 PM
Room 1
Main
Acro Summer Clinic (Ages 6-9)
Mindy Hilton
Ages 6-9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
12:00 PM to 3:00 PM
Main


Powered by: DanceStudio-Pro.com