Summer Camps 2024

Name
Days
Location
Beginner/ Adv. Beginner Mixed Aerial Arts
Elle Wayne-Ballard
This camp will offer aerial silks and Lyra for the beginner aerialist and the student that has had some previous experience. The day will consist of warm ups, stretching climbing learning knots and techniques for both silks and Lyra. There will be breaks for snacks and water. There will also be a demonstration at the end of the week.
Ages 7 - 12
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Private Instrumental Lessons (Summer/Mr. Glenn) - 30MINS
Glenn Kastrinos
Mr. Glenn offers many disciplines in private instruments:

Drums, Guitar, Bass, Piano, Banjo, Ukelele

Ages 5 - 0
Monday Wednesday
9:00 AM to 7:00 PM
Private Lesson Room 1
Celebration Arts Academy
Private Instrumental Lessons (Summer/Mr. Glenn) - 1HR
Glenn Kastrinos
Mr. Glenn offers a multitude of intrumental disciplines:

Piano, Drums, Guitar, Bass, Banjo, Ukelele

Ages 6 - 0
Monday Wednesday
9:00 AM to 6:00 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Private Instrumental Lessons (Summer/Mr. Brian) - 30MINS
Brian George
Mr. Brian offers a multitude of instrumental disciplines:

Piano, Drums, Guitar, Bass, Ukelele, Banjo

Ages 5 - 0
Wednesday
9:00 AM to 6:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Private Instrumental Lessons (Summer/Mr. Glenn) - 1HR
Brian George
Mr. Brian offers a multitude of instrumental disciplines:

Piano, Drums, Guitar, Bass, Banjo, Ukelele

Ages 5 - 0
Wednesday
9:00 AM to 6:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Beginner Acro/Tumbling/Trampoline
Alexis Ugalde
Ages 4 - 6
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 11:00 AM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Convention Dance Camp
Dixon Bowles
Ages 8 - 19
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Hair and Makeup Camp
Nadya Borno
Makeup kit to be self purchased (link will be sent out)
Ages 7 - 18
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Landry's Dance Camp for Beginners
Alexis Ugalde
Ages 7 - 9
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Pop Up Classes (Jazz and Hip Hop)
Madison Riley
Ages 8 - 26
Wednesday
4:30 PM to 6:30 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Ballet Advanced Beginner/Intermediate/Advanced Intensive Camp
Christina Gerrity
Ages 8 - 20
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Advanced Beginner/Intermediate Acro/Trampoline Camp
Alexis Ugalde
Ages 7 - 13
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Tech and Gaming Camp
Sean Gerrity
Tech camp is filled with information and fun! They will be gaming and creating. it will consist of the following....
Kids will learn an introduction to networking to set up a private network for high-speed interactive gaming across multiple platforms. They’ll be introduced to multigenerational gaming consoles. They’ll have an introduction to 3-D printing and graphic design.
Sent from my iPhone

Ages 10 - 20
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 4:00 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Taylor Swift Camp
Nadya Borno
This camp will be all things T.S! Come on and all you Swifties! We will have an entire Taylor themed camp! There will be music, dance parties, crafts, sing alongs, games dress up days and more!
Ages 8 - 20
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 PM to 12:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy

Fall/Spring 2024/25

Name
Days
Location
Contemporary 1
Dixon Bowles
Ages 8 - 14
Monday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Stretch and Conditioning open
Dixon Bowles
Ages 8 - 19
Monday
3:50 PM to 4:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Ballet 10+
Kailey VanTassel
Ages 10 - 16
Monday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Beginner Aerial Silks age 7-10
Elle Wayne-Ballard
Ages 7 - 10
Monday
4:50 PM to 5:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Jazz 10+
Kailey VanTassel
Ages 10 - 16
Monday
5:50 PM to 6:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Musical Theater Ensemble (2 hrs. Mon.) (1 hour Wed)
Magda Pacheco
Ages 9 - 19
Monday
5:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Acting for Screen 9-12
TBA
Ages 9 - 12
Monday
6:50 PM to 7:45 PM
Multi Media Room
Celebration Arts Academy
Beginner Heels
Kailey VanTassel
Ages 8 - 19
Monday
6:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Beginner Lyra ages 7-10
Elle Wayne-Ballard
Ages 7 - 10
Monday
6:50 PM to 7:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Acting for Screen 12+
TBA
Ages 12 - 19
Monday
7:50 PM to 8:45 PM
Multi Media Room
Celebration Arts Academy
Adv. Beg./Intermed. Lyra ages 9-12
Elle Wayne-Ballard
Ages 9 - 12
Monday
7:50 PM to 8:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Lyrical 1
Kailey VanTassel
Ages 8 - 16
Monday
7:50 PM to 8:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Mommy and Me
Fern Dorfman
Ages 1.5 - 2.5
Tuesday
10:00 AM to 10:50 AM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Beginner Hip Hop ages 8+
Madison Riley
Ages 8 - 11
Tuesday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Mixed Aerial Arts ages 8-11
Alexis Ugalde
Ages 8 - 11
Tuesday
3:50 PM to 4:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Turns and Tricks Jazz 1
Dixon Bowles
Ages 8 - 12
Tuesday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
7-9 yr. old Ballet
Madison Riley
Ages 7 - 9
Tuesday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Beg. Hip Hop 8+
Alexis Ugalde
Ages 8 - 11
Tuesday
4:50 PM to 5:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Stretch and Conditioning Open
Dixon Bowles
Ages 8 - 19
Tuesday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
7-9 yr. old Jazz
Madison Riley
Ages 7 - 9
Tuesday
5:50 PM to 6:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Broadway 2 (placement required)
Malik Van Hoozer-Elliott
Ages 12 - 19
Tuesday
5:50 PM to 6:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Minis Hip Hop
Alexis Ugalde
Ages 5 - 7
Tuesday
5:50 PM to 6:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Ballet 3 (placement required)
Dixon Bowles
Ages 12 - 19
Tuesday
6:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Beg. Adv. Beg. Acro/tumbling/tramp
Alexis Ugalde
Ages 8 - 18
Tuesday
6:50 PM to 7:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Beginner Tap
Madison Riley
Ages 7 - 7
Tuesday
6:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Acro/tumbling/tramp Level 1 (placement required)
Alexis Ugalde
Ages 8 - 19
Tuesday
7:50 PM to 8:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Hip Hop Open
Madison Riley
Ages 8 - 19
Tuesday
7:50 PM to 8:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Turns and Tricks 2 (placement required)
Dixon Bowles
Ages 12 - 19
Tuesday
7:50 PM to 8:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
2- 3 yr old Toddler Dance Mix
Kailey VanTassel
Ages 0 - 0
Wednesday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Broadway Dance beginner/Adv. Beg. ages 7+
Malik Van Hoozer-Elliott
Ages 7 - 12
Wednesday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Tiny Tots Acro/Tramp. ages 3-5
Alexis Ugalde
Ages 3 - 5
Wednesday
3:50 PM to 4:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
5 and 6 yr. old ballet/tap/jazz combo
Kailey VanTassel
Ages 5 - 6
Wednesday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Minis Acro Tumbling Tramp ages 6-8
Alexis Ugalde
Ages 6 - 8
Wednesday
4:50 PM to 5:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Digital Art Level 1
Magda Pacheco
Ages 8 - 16
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Multi Media Room
Celebration Arts Academy
Advanced Beg. Acro/tumbling Tramp
Alexis Ugalde
Ages 8 - 19
Wednesday
5:50 PM to 6:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Broadway 1 ages 9+
Malik Van Hoozer-Elliott
Ages 8 - 19
Wednesday
5:50 PM to 6:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
2D art Creative Canvas Class Level 1
Magda Pacheco
Ages 8 - 19
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Multi Media Room
Celebration Arts Academy
Competitive Dance Acro open
Kailey VanTassel
Ages 10 - 8
Wednesday
6:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Intermediate/Adv. Acro/Tumbling
TBA
Ages 12 - 19
Wednesday
6:50 PM to 7:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Contemporary open YPD Co. only
Dixon Bowles
Ages 8 - 19
Wednesday
7:50 PM to 8:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Intermediate/Adv. Acro/Tumbling
TBA
Ages 12 - 19
Wednesday
7:50 PM to 8:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Mommy and Me
Fern Dorfman
Ages 1.5 - 2.5
Thursday
10:00 AM to 10:50 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Contemporary 2
Dixon Bowles
Ages 12 - 19
Thursday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Thespian Club 1 (Monologues)
Malik Van Hoozer-Elliott
Ages 9 - 19
Thursday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Ballet 1 (placement required)
Christina Gerrity
Ages 10 - 19
Thursday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Level 1 Mixed Aerial Arts (placement required)
Gabrielle Lipovan
Ages 9 - 19
Thursday
4:50 PM to 5:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Tap 3
Madi del Rio-Sprague
Ages 12 - 19
Thursday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Digital Art Level 2
Magda Pacheco
Ages 10 - 19
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Multi Media Room
Celebration Arts Academy
Heels 1
Christina Gerrity
Ages 10 - 19
Thursday
5:50 PM to 6:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Level 2 Mixed Aerial Arts (placement required)
Gabrielle Lipovan
Ages 10 - 19
Thursday
5:50 PM to 6:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Tap 2
Madi del Rio-Sprague
Ages 10 - 19
Thursday
5:50 PM to 6:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
2D art Creative Canvas Class Level 2
Magda Pacheco
Ages 10 - 19
Thursday
6:00 PM to 7:00 PM
Multi Media Room
Celebration Arts Academy
Ballet 2 (Placement required)
Christina Gerrity
Ages 10 - 19
Thursday
6:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Level 3 Advanced Aerial Arts (placement required)
Gabrielle Lipovan
Ages 12 - 19
Thursday
6:50 PM to 7:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Tap 1 (placement required)
Madi del Rio-Sprague
Ages 8 - 19
Thursday
6:50 PM to 7:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Heels 2 (Placement required)
Christina Gerrity
Ages 12 - 19
Thursday
7:50 PM to 8:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Thespian Club 2 (Scene work)
Madi del Rio-Sprague
Ages 10 - 19
Thursday
7:50 PM to 8:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Boys Class
Dixon Bowles
Ages 8 - 19
Friday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Jazz Funk Open
Madison Riley
Ages 8 - 19
Friday
3:50 PM to 4:45 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Stretch and Conditioning
Multiple teachers
Ages 8 - 19
Friday
3:50 PM to 4:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Beginner/Adv. Beginner Aerial Silks 11+
Ute Wendland
Ages 11 - 19
Friday
4:50 PM to 5:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Musical Theater Junior ages 5-8
Magda Pacheco
Ages 5 - 8
Friday
4:50 PM to 5:45 PM
Dance Room 1
Celebration Arts Academy
Beginner/Adv. Beginner Lyra 11+
Ute Wendland
Ages 11 - 19
Friday
5:50 PM to 6:45 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Intermediate/Advanced Lyra (placement required)
Ute Wendland
Ages 12 - 19
Saturday
10:00 AM to 12:00 PM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Intermediate/Advanced Silks (placement required)
Ute Wendland
Ages 12 - 19
Saturday
10:00 AM to 11:00 AM
Cirque Room
Celebration Arts Academy
Ballet Int./Adv. YPD Co. Ballet Christina
Christina Gerrity
Ages 10 - 19
Saturday
11:00 AM to 12:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy
Pointe (placement required)
Christina Gerrity
Ages 12 - 19
Saturday
12:00 PM to 1:00 PM
Dance Room 2
Celebration Arts Academy