September Holiday Workshops 2020

Name
Days
Location
Musical Theatre Workshop
Sabrina Jobst
This class is a 3 lesson workshop held over three separate days as listed below:
Tuesday 29/9/20 10.00am - 11.30am
Thursday 1/10/20 9.00am - 10.30am
Friday 2/10/20 9.00am - 10.30am
Friday afternoon possible live performance or showing of pre-recorded performance of work learnt over the 3 days
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Improv Workshop
Maddison Campbell
Thursday
10:30 AM to 11:30 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Choreo Workshop
Amelia Le Bherz
Thursday
1:15 PM to 2:00 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Senior Jazz Workshop
Amelia Le Bherz
Thursday
2:00 PM to 3:30 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Hip Hop Workshop
Sabrina Jobst
Friday
10:30 AM to 11:30 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Progressive Ballet Therapy Workshop
Susan Walters
Friday
11:45 AM to 12:45 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Fitness Workshop
Amelia Le Bherz
Friday
1:00 PM to 2:00 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios

2020 Regular Classes Term 4

Name
Days
Location
Ballet Level 2 Technique
Amelia Le Bherz
Monday
4:00 PM to 4:45 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Contemporary Level 2 Technique
Amelia Le Bherz
Monday
4:45 PM to 5:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Ballet Level 3 Technique (Mon)
Amelia Le Bherz
Monday
5:30 PM to 6:15 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Jazz Level 3 Technique
Amelia Le Bherz
Monday
6:15 PM to 7:00 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Casual Tap Class
Gemma Blake
Monday
6:30 PM to 7:15 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Jazz Exam Grade 3 (A)
Amelia Le Bherz
Monday
7:00 PM to 7:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Grade 5
Alex Lee
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Grade 4
Alex Lee
Tuesday
4:45 PM to 5:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Jazz Exam Grade 5
Amelia Le Bherz
Tuesday
5:00 PM to 5:30 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Grade 6
Alex Lee
Tuesday
5:30 PM to 6:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Jazz Exam Grade 3 (B)
Amelia Le Bherz
Tuesday
5:30 PM to 6:00 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Tap Exam Grade 3
Gemma Blake
Tuesday
5:45 PM to 6:15 PM
Checkered Studio
Mill Street Studios
Tap Exam Grade 1
Gemma Blake
Tuesday
6:15 PM to 6:45 PM
Checkered Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Grade 3
Maddison Campbell
Tuesday
6:30 PM to 7:15 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Senior Ballet Technique
Alex Lee
Tuesday
6:30 PM to 7:15 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Tap Exam Grade 4
Gemma Blake
Tuesday
6:45 PM to 7:15 PM
Checkered Studio
Mill Street Studios
Senior Contemporary Technique
Maddison Campbell
Tuesday
7:15 PM to 8:15 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Junior Acro Technique
William Eggleton
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Intermediate AcroTechnique
William Eggleton
Wednesday
5:30 PM to 6:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Tap Exam Grade 6
Gemma Blake
Wednesday
5:30 PM to 6:30 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Senior Acro Technique
William Eggleton
Wednesday
6:30 PM to 7:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Teachers and 18+
Amelia Le Bherz
Wednesday
7:30 PM to 8:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Jazz Exam Grade 1
Amelia Le Bherz
Thursday
4:15 PM to 4:45 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Jazz Exam Grade 2
Amelia Le Bherz
Thursday
4:45 PM to 5:15 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Jazz Level 2 Technique
Amelia Le Bherz
Thursday
5:15 PM to 6:00 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Contemporary Level 3 Technique
Maddison Campbell
Thursday
6:00 PM to 6:45 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Senior Jazz Technique
Amelia Le Bherz
Thursday
6:00 PM to 6:45 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Preparation
Amelia Le Bherz
Thursday
7:45 PM to 8:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Tinies
Susan Walters
Saturday
8:30 AM to 9:00 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Pre-Primary
Maddison Campbell
Saturday
8:45 AM to 9:15 AM
Checkered Studio
Mill Street Studios
Ballet Level 1 Technique (Group 2)
Susan Walters
Saturday
9:40 AM to 10:15 AM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Ballet Level 2 Technique (Sat)
Maddison Campbell
Saturday
9:45 AM to 10:30 AM
Red and Black Studio
Mill Street Studios
Jazz Level 1 Technique (Sat)
Sabrina Jobst
Saturday
10:15 AM to 11:00 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Grade 2
Maddison Campbell
Saturday
10:30 AM to 11:00 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Ballet Exam Grade 1
Maddison Campbell
Saturday
11:00 AM to 11:30 AM
Checkered Studio
Mill Street Studios
Tap Level 1 Technique
Sabrina Jobst
Saturday
11:00 AM to 11:30 AM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Tap Level 2 Technique
Sabrina Jobst
Saturday
12:15 PM to 1:00 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Hip Hop Junior
Sabrina Jobst
Saturday
1:00 PM to 1:45 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Hip Hop Intermediate
Sabrina Jobst
Saturday
1:15 PM to 2:00 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios

Term 3 2020 Specialty Classes

Name
Days
Location
Dance 101
Amelia Le Bherz
Monday
7:30 PM to 8:30 PM
Red and Black Studio
Mill Street Studios

2020 Performance Teams Term 4

Name
Days
Location
Junior Project
Claire Marshall
Students must be enrolled in an exam class and a ballet technique class to participate in performance teams.
Thursday
6:45 PM to 7:45 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
Senior Project
Claire Marshall
Students must be enrolled in an exam class and a ballet technique class to participate in performance teams.
Thursday
6:45 PM to 7:45 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios
10 & Under Performance
Sabrina Jobst
Students must be enrolled in an exam class and a ballet technique class to participate in performance teams.
Saturday
11:30 AM to 12:15 PM
White and Silver Studio
Mill Street Studios


Powered by: DanceStudio-Pro.com