Competitions 2022/2023

Name
Days
Location
ADA - Rochester, NY - Duo/Trio #1 Fee
ADA
Kodak Center
200 W Ridge Road
Rochester, NY

Deadline: February 3, 2023
Friday Saturday Sunday
12:00 PM to 12:00 PM
Main
ADA - Rochester, NY - Duo/Trio #2 Fee
ADA
Kodak Center
200 W Ridge Road
Rochester, NY

Deadline: February 3, 2023
Friday Saturday Sunday
12:00 PM to 12:00 PM
Main
ADA - Rochester, NY - Solo #1 Fee
ADA
Kodak Center
200 W Ridge Road
Rochester, NY

Deadline: February 3, 2023
Friday Saturday Sunday
12:00 PM to 12:00 PM
Main
ADA - Rochester, NY - Solo #2 Fee
ADA
Kodak Center
200 W Ridge Road
Rochester, NY

Deadline: February 3, 2023
Friday Saturday Sunday
12:00 PM to 12:00 PM
Main

Classes 2022/2023

Name
Days
Location
Ruby Team - Hour One
Monday
3:45 PM to 4:45 PM
Studio F
Main
Crystal Team - Hour One
Monday
4:00 PM to 5:00 PM
Studio A
Main
Junior Tap Team
Monday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio B
Main
Ruby Team - Hour Two
Monday
4:45 PM to 5:30 PM
Studio F
Main
Crystal Team - Hour Two
Monday
5:00 PM to 6:00 PM
Studio A
Main
Ballroom Int/Adv
Studio A & B
Monday
5:30 PM to 6:15 PM
Studio A
Main
Pre-Teen/Teen Tap Team
Monday
6:00 PM to 7:00 PM
Studio E
Main
Pointe - Senior
Monday
6:15 PM to 7:00 PM
Studio A
Main
Diamond Team - Hour One
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio A
Main
Gold Team - Hour One
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio F
Main
Diamond Team - Hour Two
Monday
8:00 PM to 9:00 PM
Studio A
Main
Gold Team - Hour Two
Monday
8:00 PM to 9:00 PM
Studio F
Main
Junior 1 Ballet
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
Studio F
Main
Pre-Teen/Teen -Musical/ Broadway style Jazz/Technique
Musical Theater jazz class
heels optional
Tuesday
4:00 PM to 5:00 PM
Studio E
Main
Rumble Tumble Acro
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio A
Main
Showbiz Kidz
Tuesday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio B
Main
Broadway Babies
Tuesday
4:45 PM to 5:30 PM
Studio B
Main
Junior/Preteen Acro Class
Tuesday
5:00 PM to 6:00 PM
Studio A
Main
Pointe - Teen
Tuesday
5:00 PM to 5:45 PM
Studio F
Main
Junior Pre Teen/ Acro Team
Auditions only
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Studio A
Main
Teen/Senior Ballet (Diamond Team)
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Studio F
Main
Pre-Teen Ballet
Tuesday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio F
Main
Senior Acro Team
Tuesday
7:00 PM to 8:15 PM
Studio A
Main
Teen Acro Team
Tuesday
7:00 PM to 8:15 PM
Studio A
Main
Teen 1 Technique /Ruby/Crystal/Gold Teams
Studio A & C
Ruby ,gold and Crystal teams,
Wednesday
4:00 PM to 5:00 PM
Studio A
Main
Intermediate advanced Theater /Jazz Technique
Ruby, Gold and Diamond
Wednesday
4:00 PM to 5:00 PM
Studio E
Main
Romp & Stomp
Wednesday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio B
Main
Prima Ballerinas
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Studio F
Main
Tiny Dancer
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Studio B
Main
CLI- Int/Adv
Wednesday
5:00 PM to 6:00 PM
Studio A
Main
Jazz Fusion/Junior & Pre-Teen/Technique, Jazz Funk, Broadway/ Open class
Wednesday
5:30 PM to 6:15 PM
Studio E
Main
Jazzamatazz
Wednesday
5:30 PM to 6:15 PM
Studio B
Main
Pre Ballet/ Emerald/Pearl teams
Pearl and emerald teams
Wednesday
5:30 PM to 6:15 PM
Studio F
Main
Teen Tap Team
Wednesday
6:00 PM to 7:00 PM
Studio A
Main
Senior Tap Team
Wednesday
7:00 PM to 8:00 PM
Studio A
Main
Ballet Technique 2
crystal jade teams
Thursday
3:45 PM to 5:00 PM
Studio A
Main
Hip-n-Hoppers
Thursday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio E
Main
Hip Hop - Junior/Pre-teen
Thursday
4:45 PM to 5:30 PM
Studio E
Main
Junior Tap
Thursday
4:45 PM to 5:30 PM
Studio B
Main
Teen/Senior Technique
ruby , gold and diamond
Thursday
5:00 PM to 6:15 PM
Studio A
Main
Teen/Senior Ballet Technique
ruby , gold and diamond teams
Thursday
6:15 PM to 7:30 PM
Studio A
Main
Teen Hip Hop/ Int.
crystal jade teams
Thursday
6:30 PM to 7:30 PM
Studio F
Main
Adv Hip Hop
Studio A & B
Ruby Gold and Diamond teams
Thursday
7:30 PM to 8:30 PM
Studio A
Main
Junior/Teen Ballroom
Crystal and Jade Teams - Monthly - trial for first two months
Friday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio F
Main
Rumble Tumble/Junior Acro
Friday
4:00 PM to 4:45 PM
Studio A
Main
Junior Technique
Studios A, F and B
Friday
5:00 PM to 6:00 PM
Studio A
Main
CLI Junior/Pre Teen
crystal pearl emerald teams
Friday
6:00 PM to 7:00 PM
Studio F
Main
Emerald Team - Hour One
Saturday
10:00 AM to 10:45 AM
Studio A
Main
Pearl Team Hour one
older dancers from Emerald team
Saturday
10:00 AM to 10:45 AM
Studio F
Main
Tiny Dancer
Saturday
10:30 AM to 11:15 AM
Studio B
Main
Emerald Team - Hour Two
Saturday
10:45 AM to 11:30 AM
Studio A
Main
Pearl Team Hour Two
older dancers from emerald team
Saturday
10:45 AM to 11:30 AM
Studio F
Main
Jade Team - Hour One
Saturday
11:30 AM to 12:30 PM
Studio A
Main
Junior/Pre-Teen Hip Hop
Studio E
Emerald and pearl teams
Saturday
11:30 AM to 12:15 PM
Studio B
Main
Jade Team - Hour Two
Saturday
12:30 PM to 1:30 PM
Studio A
Main

Adult Classes 2022/2023

Name
Days
Location
Adult Jazz Class
Adult Jazz Class
Thursday
6:30 PM to 7:15 PM
Studio B
Main
Adult Tap Class
Adult Tap Class
Thursday
7:15 PM to 8:00 PM
Studio B
Main


Powered by: DanceStudio-Pro.com