Name
Days
Location
Jumps & Turns Workshop w Miss Charlotte
Thursday
3:00 PM to 4:30 PM
Centre 2 (C2)

Workshops & Placement Events

Name
Days
Location
6/20 Graded Placement - Ages 10 - 12
Placement class 5:30 - 6:30
Parent Meeting 6:30 - 7:00
Thursday
5:30 PM to 7:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
7/18 Graded Placement Ages 13 & Up
Thursday
5:30 PM to 8:30 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
6/20 Graded Placement - Ages 13 & Up
Placement Class 7:00 - 8:00pm
Parent Meeting 6:30 - 7:00pm
Thursday
6:30 PM to 8:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)

Summer Camp July 15th - 19th

Name
Days
Location
Enrichment 3-5 Dance Camp
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
9:00 AM to 12:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Enrichment 6 - 9 Dance Camp
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Enrichment Pre-Teen Camp Ages 10 and up
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
1:00 PM to 4:00 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)

Season 16 Children's Division (Ages 2 - 9)

Name
Days
Location
Creative Movement AM
Wednesday
10:00 AM to 10:45 AM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Tiny Dance AM
Wednesday
10:45 AM to 11:30 AM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Tiny Acro AM
Wednesday
11:30 AM to 12:15 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Primary Acro/Jazz
Friday
3:45 PM to 4:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Pre Ballet B
Tuesday
3:45 PM to 4:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Level 1 Acro/Jazz
Wednesday
4:00 PM to 4:45 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Tiny Dance C
Wednesday
4:00 PM to 4:45 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Ages 6-8 Hip Hop
Wednesday
4:00 PM to 4:45 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Intro to Acro A
Monday
4:00 PM to 4:45 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Pre Ballet A
Monday
4:00 PM to 4:45 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Ages 6-8 Tap
Tuesday
4:30 PM to 5:15 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Primary Ballet
Friday
4:30 PM to 5:15 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Level 1 Ballet
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Tiny Acro E
Thursday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Tiny Acro C/D
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Pre Ballet C
Wednesday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Pre Acro A
Monday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Intro to Ballet A
Monday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Level 2 Acro
Friday
4:45 PM to 5:30 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Pre Acro B
Tuesday
5:15 PM to 6:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Level 2 Ballet (2 of 2)
Friday
5:30 PM to 6:15 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Dance with Me
Wednesday
5:30 PM to 6:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 2 Jazz
Monday
5:30 PM to 6:15 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Pre Acro C
Wednesday
5:30 PM to 6:15 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Tiny Dance A
Monday
5:30 PM to 6:15 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Tiny Dance E
Thursday
5:30 PM to 6:15 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Kids Select Acro
Tuesday
6:00 PM to 6:45 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Level 2 Ballet (1 of 2)
Monday
6:15 PM to 7:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)

Season 16 Graded Levels 7/8

Name
Days
Location
Level 8 Ballet (2 of 2)
Thursday
7:45 PM to 9:00 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 7 Ballet (1 of 2)
Monday
5:45 PM to 7:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 7/8 Jazz
Monday
7:00 PM to 8:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 8 Ballet (1 of 2)
Monday
8:00 PM to 9:15 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 7/8 Modern
Thursday
5:45 PM to 7:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 7 Ballet (2 of 2)
Thursday
7:30 PM to 8:45 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)

Season 16 Graded Levels 5/6

Name
Days
Location
Level 6 Jazz
Monday
6:15 PM to 7:15 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 6 Ballet (1 of 2)
Monday
7:15 PM to 8:15 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 5 Ballet (2 of 2)
Thursday
3:45 PM to 5:00 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 5/6 Modern
Thursday
5:00 PM to 6:00 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 6 Ballet (2 of 2)
Thursday
6:00 PM to 7:15 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 5 Ballet (1 of 2)
Monday
3:45 PM to 4:45 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)

Season 16 Graded Levels 3/4

Name
Days
Location
Level 3 Ballet (1 of 2)
Tuesday
4:15 PM to 5:00 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 3 Ballet (2 of 2)
Friday
3:45 PM to 4:45 PM
Centre 1A
Centre 1 (C1)
Level 4 Ballet (1 of 2)
Tuesday
5:15 PM to 6:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 4 Jazz
Tuesday
6:00 PM to 7:00 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Level 4 Ballet (2 of 2)
Friday
3:45 PM to 4:45 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)

Season 16 Upper Division Enrichment (Ages 9 and Up)

Name
Days
Location
Beginning Tap
Monday
7:00 PM to 7:45 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Intermediate/Teen Contemporary
Monday
7:00 PM to 7:45 PM
Centre Commons
Centre 1 (C1)
Intermediate/Advanced Musical Theatre
Monday
7:45 PM to 8:30 PM
Centre Commons
Centre 1 (C1)
Intermediate/Teen Ballet
Monday
7:45 PM to 8:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Intermediate Acro
Tuesday
7:00 PM to 7:45 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Beginning Acro
Tuesday
7:45 PM to 8:30 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Intermediate Hip Hop
Tuesday
7:45 PM to 8:30 PM
Centre Commons
Centre 1 (C1)
Advanced Hip Hop
Tuesday
8:30 PM to 9:15 PM
Centre Commons
Centre 1 (C1)
Intermediate/Advanced Tap
Thursday
3:45 PM to 4:45 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Beginning Musical Theatre
Thursday
6:15 PM to 7:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Teen Graded Prep Ballet
Thursday
7:00 PM to 8:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Teen Graded Prep Jazz
Thursday
8:00 PM to 9:00 PM
Centre 1B
Centre 1 (C1)
Beginning Contemporary
Tuesday
7:00 PM to 7:45 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Beginning Ballet
Tuesday
7:45 PM to 8:30 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)
Beginning Hip Hop
Thursday
4:00 PM to 4:45 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)

Season 16 Graded Acro

Name
Days
Location
Graded Acro B
Tuesday
4:15 PM to 5:15 PM
Centre 2A
Centre 2 (C2)